Perakende Mağazacılıkta Vitrin

tarafından gönderildi. John 10/08/2017 0 Yorum

Perakende Mağazacılıkta Vitrin

Mağazaya girmeden önce müşterilerin mağazada satılan mallar ve bunların kalitesi hakkında ilk bilgi edinecekleri yer vitrinlerdir.
Başarılı bir vitrin düzenlemenin şu özelliklere sahip olması gerekir
- Sergilenen mala karşı seyredende ilgi uyandırması,
- Seyreden kişinin dikkatini istenilen malın üstüne kolaylıkla odaklayabilmesi,
- Seyredende mal hakkında iyi bir imaj bırakabilmesi,
- Seyreden kişide mal almaya yönelik dürtü uyandırması ,
- Kişiyi mağazaya girip alışveriş etmeye zorlaması.
Bu özelliklerden en az üç tanesinin gerçekleşmesi aydiniatmaya bağlıdır.

Bir departmanlı mağazada büyük, iyi aydınlatılmış bir vitrin, geçenlerin dikkatini çeker ve malların çabuk ve detaylı olarak görülmesini sağlar, özel alanlar ve özelliği olan bazı mallar daha güçlü aydınlatılarak ön plana da çıkartılabilir. Ayrıca gün ışığını yansıtarak aydınlatma tekniği, genişlik sağlayacak aynalar, karanlık ve aydınlık kontrasları,  iyi bir modelcilik, heyecan verici renk ve ışık tonlarının karışımı özenli vitrin düzenlemede kullanılan yöntemlerdir.
Işıklandırma;
İyi bir ışıklandırma sistemi rahat görmeyi gerektirecek, malın ayırt edilip seçilmesini sağlayacak, satış personelinin gözünü yormayacak ve rahat çalışılabilecek bir ortamı oluşturacak şekilde olmalıdır.
Bu şekilde düzenlenmiş mağazalarda mutlu ve tatmin edici bir atmosfer yaratılacağından müşterinin tekrar mağazaya gelmesi sağlanacaktır.(67).
Işıklandırma yöntemleri vitrinlerde ve iç yerleşim alanlarında farklılık gösterdiği gibi, sergilemeden beklenen farklı amaçlar içinde değişik tekniklerin uygulanmasını gerektirir  (68).
Genel olarak bir vitrin üç amaç için düzenlenir.
- Sergilenen bir malın satılması,
- Bir reyonun mallarının satılması,
_- Mağazada sergilenen bütün malların satılması.

Bu Üş amaç için     değişik aydınlatma teknikleri kullanılır.
İstenilen özel bir malın satılmasıysa, o zaman üst düzeyde gerçekçi bir aydınlatma gerekir. Böylece mal öyle aydınlatılırki malın biçimi, rengi, dokuması, tam olarak farkedilebilir.
Eğer bir reyon hakkında uyaraida bulunmak isteniyorsa, bu taktirde sergilenen eşyanın ince detayı üzerinde aydınlatılmaya gidilmeden, bir imaj yaratmak üzere ilgi çekici görüntü verilmeye çalışılır.
Vitrin düzenlemeden beklenen,, amaç, tüm mağazanın mallarını satmak ise, çok özel bir ışıklandırma ile çarpıcı renkler, semboller ve aynalar kullanılarak özel vitrin görüntüsü sağlanır. Burada mallar geri plandadır. Amaç özel görüntüyü algılayan kişinin tekrar aynı görüntüyle karşılaştığında mağazayı hatırlamasıdır.
Günümüzde mağaza içi ve vitrin aydınlatmasında   oldukça büyük değişimler gözlenmekte, klasik  incandesan ve florasan ampullerle yapılan sabit aydınlatma yerini, gittikçe esnek ve hareketli spot ışıklarına bırakmaktadır. Bu tür güçlü ışıklarla yapılan aydınlatmada en çok kullanılan yöntemlerden biri, tavana monte edilmiş, raylar üzerinde hareket eden, yeri ve yönü değiştirilerek istenildiğinde yeni atmosferler yaratılabilen güçlü spot ışık kaynaklarıdır .

Alıntıdır:

T.C.GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

DEPARTMANLI MAĞAZACILIK VE TÜRKİYE' DEKİ UYGULAMALARI

Danışman : Prof. Dr. Tımçdan BALTACIOĞLU

MASTER  TEZİ

Sanem ALKİBAY

ANKARA – 1989

Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için lütfen tıklayınız. www.baskimarketi.com

Yorum Yapmak İstermisin?