Perakende Mağaza Dizaynı

tarafından gönderildi. John 10/08/2017 0 Yorum

Perakende Mağaza Dizaynı

İyi bir mağaza dizaynı, arzulanan bir mağaza imajı yaratmalı, müşteriye alışverişte rahatlık sağlarken aynı zamanda esneklik ve bakım kolaylığıda   getirmelidir.

Arzulanan bir mağaza imajı; Rakip kuruluşlara kıyasla bir üstünlük sağlamak için mağaza binasının dış ve iç görünüşü yeterli çekiciliğe sahip, çarpıcı ve davet edici olmalıdır. Binanın mimari özelliği, ışıklı ve çarpıcı panolar,    iyi düzenlenmiş ve çeşitli ışıklandırma teknikleriyle donatılmış güzel bir vitrin dış çekiciliği arttıracağı gibi aynı zamanda içeride satılan malların kalitesi, cinsi ve özellikleri hakkında da tüketiciler üzerinde olumlu imajlar bırakacak şekilde düzenlenmelidir .
Alışverişte   kolaylık sağlama; Dizaynın bir amacı da pratik alışveriş ortamı yaratarak müşterilerin zaman kaybetmesini önlemektir. Bunu gerçekleştirmek için mağaza içindeki - stratejik bölgelerde reyonların yönlerinin gösterildiği işaretlerin bulunduğu geniş meydanlar oluşturmak ve bu noktalardan müşteri trafiğini mağaza içine yaymak gerekmektedir. Bu yayma işlemi yürüyen merdivenler, asansörler gibi çeşitli mağaza donatım sistemleriyle yapılırken bunların mağazanın iç görünümünü bozacak fiziksel engeller şeklinde olmamasına da özen gösterilmelidir.
Esneklik ve bakım kolaylığı; son yıllarda departmanlı mağazalarda kullanılan demirbaşların esnek olması eğilimi artmış, ahşap malzemelerden yapılmış büyük, ağır, sabit sergileme vitrinleri yerini, kolay hareket ettirilip yeri değiştirilebilen, fazla büyük olmayan, gerektiğinde yeni parçalar eklenen veya   eksiltilen esnek demirbaşlara bırakmıştır.  İdeal, esnek bir demirbaştan beklenen, malı gösterirken mümkün olduğunca kendini göstermemesi, ucuz ve kaliteli olması, aynı zamanda da temizlik ve bakımın kolay yapılabilmesidir.

Yorum Yapmak İstermisin?