Perakende Mağazacılıkta Yerleşim Planı

tarafından gönderildi. John 10/08/2017 0 Yorum

Perakende Mağazacılıkta Yerleşim Planı

Izgara biçimi yerleşim planı:
Geleneksel yerleşim biçimi olan bu tip yerleşimde şekil  (II-l),  sergi masa ve rafları dik açı oluşturacak şekilde yerleştirilir ve müşteri akımıda bu fiziksel bariyerler yardımıyla yönlendirilir. Bu tip bir yerleştirmenin 3   avantajı vardır. Bunlar;ölü boşlukları azaltırken, satış alanını büyütmek, temizlik işlemlerini kolaylaştırmak ve güvenliği kolay sağlayacak bir ortam yaratmaktır.
Bu tip yerleşim biçimi müşteri trafiğini ana yollara çektiğinden duvar kenarındaki malların gözden kaçma olasılığı yüksektir. Bu amaçla bu tip yerleşimi benimseyen departmanlı mağaza yöneticilerinin çok aranılan malları ana yoldan uzak yerlere koymaları, bunun yanında satılmasını istediği ve planlanmamış alışverişin gerçekleşmesini sağlayacak malları da ana yollara koyması beklenir.
Bu sistem müşterinin rahat alışveriş yapmasını sağlamaktan çok mağaza amaçlarını ön planda tutan bir sergileme sistemidir.

Serbest akım yerleşim planı:
Bu sistemin özelliği, müşterinin rahatlığının düşünülmesidir.  Şekil  (II-2). Serbest akım yerleşim planı müşterileri belli yönlere kanalize etmektense rahat bir biçimde istedikleri yönlerde uzun alışveriş ziyaretlerinde bulunmalarına olanak tanımaktadır..
Bu sistemin dezavantajları ise ölü boşlukların çok olması, sergileme için kullanılan dolap, raf ve diğer demirbaşların düzensiz yerleştirilmesi nedeniyle pahalı olması ve   güvenlik   . önlemlerinin zorlaşmasıdır.
Butik biçimi yerleşim planı:
Bu tip yerleşimde departmanlar özel olarak hazırlanır, örneğin; erkek giyim departmanı adı altında ceket, elbise, gömlek, ayakkabı ve bunları tamamlayan aksesuarlar birlikte sergilenerek müşterilerin alacakları malları bir arada görmeleri sağlanır. Ayrıca seçkin personelle desteklenen butikler satışların artmasınada yardımcı olur.

Alıntıdır:

T.C.GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

DEPARTMANLI MAĞAZACILIK VE TÜRKİYE' DEKİ UYGULAMALARI

Danışman : Prof. Dr. Tımçdan BALTACIOĞLU

MASTER  TEZİ

Sanem ALKİBAY

ANKARA - 1989

Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için lütfen tıklayınız. www.baskimarketi.com

Yorum Yapmak İstermisin?