Yamaç Paraşütünde Hucum Açısı Nedir?

tarafından gönderildi. John 04/03/2017 0 Yorum

Yamaç Paraşütünde Hucum Açısı Nedir?

Kanadın belirli bir hızda ve uygun bir hücum açısında uçması durumunda en ideal süzülmesi sağlanmış olacaktır. Bir yamaçparaşütünün uçuşu genellikle pilotun kumandalarına bağlı olarak sabitlenir. Fakat frenlerle oynayarak hücum açısını değiştirilebilir. Frenler yukarı bırakılırsa hücum açısı düşürülür, aşağıya çekilirse hücum açısı yükseltilir. Ancak bu eşitlikler bozulursa buna bağlı olarak kanadın uçuş ve süzülmesinde değişiklikler meydana gelecektir. Düşük ve yüksek hücum açısı diye ikiye ayrılır. 

Düşük Hücum Açısı Kanadın hücum açısını çok düşürürsek sabit olmayan kanat yapısı bozulmaya başlar, kanadın ön tarafındaki sel ağızları içeri doğru kırılır. Bu durum önden kapanma olarak adlandırılır.

Yüksek Hücum Açısı Yüksek hücum açısında ise kanat üzerinde daha az hava akımı olur ve kanat daha yavaş hareket eder. Eğer hücum açısı daha çok arttırılırsa hava kanadın üzerinde düzenli olarak akamaz ve kanat geriye doğru yıkılmaya başlar, kanadın üst yüzeyinde türbülans oluştuğundan alçak basınç alanı bozulur ve kanat uçma özelliğini kaybederek stola girer.

Bu nedenle yamaçparaşütü ile bu tür durumlara düşmemek için minimum hızın biraz üzerinde uçulmalıdır. 

3. SÜRÜKLEME Sürükleme bizi geriye doğru çeken kuvvet yani uçuş sırasında ilerlerken havanın oluşturduğu dirençtir. İki kısımda incelenir. a. Parazit Sürükleme Parazit sürükleme yüzey üzerindeki engellerin neden olduğu sürtünmedir. Hava içinde daha hızlı uçuş daha fazla parazit sürükleme meydana getirir. Parazit sürükleme hızla doğru orantılı olarak artar. Yüksek Hücum Açısı Normal Hücum Açısı Yüksek Hücum Açısından Dolayı Stola Girmiş Kanat Profili Parazit sürükleme kendi içinde de yüzey sürtünmesi ve şekil sürüklemesi olarak ikiye ayrılır. Yüzey sürtünme, hava ve hareket halindeki kısmın yüzeyinin sürtünmeyle birbirine etki etmelerinden doğar. Yüzeyin kaygan veya pürüzlü oluşu bunu etkiler. Şekil sürükleme ise; hava akımının bozulmasından ve anaforlaşmasından ortaya çıkar. 

b. Emme Sürükleme Şişmiş kanatın hareketi havanın durumunu bozar ve emme sürükleme yaratır. Her zaman emme sürükleme ön kenarda az da olsa bulunur. En fazla kanat uçlarında oluşur. Kanat üzerindeki alçak basınç alanı alttaki yüksek basınca göre daha fazla hava çeker fakat kanat uçlarında hava daha kolay akım oluşturur ve arka kenarlarda anaforlar oluşur. Kanat uçlarında alt ve üst yüzey arasındaki basınç farklılığı arka taraftaki havanın kanat çevresinde dönmesiyle eşitlenmektedir. Yamaçparaşütü ileri doğru giderken kanat uçlarında anaforlar oluşturur. Bu emme sürüklemenin en önemli sebebidir. Kanat uçlarında kulaklar gibi bazı dizayn özelliklerinin görevi bu problemi en aza indirmeye çalışmaktır. Emme sürükleme hızın artmasıyla azalır, dolayısıyla parazit ve emme sürüklemenin toplamı en ideal noktaya gelir. Bu nokta aynı zamanda süzülme oranın en iyi olduğu hızdır

Design by Ersin Şen

Burçlar T-shirtleini satınalmak için aşağıdaki linke tıklayınız %15 indirim kodunuz : 2017

http://www.baskimarketi.com/index.php?route=product/product&path=207_215_230&product_id=486

 

 

 

Yorum Yapmak İstermisin?