Slackline Ekstrem Spor T-Shirt

tarafından gönderildi. John 27/02/2017 0 Yorum Spor,Ürünlerimiz Hakkında,

Slacklining iki nokta arasında gerili naylon ya da polyester'den yapılmış bir ip üzerinde dengede hareket etmenin amaçlandığı bir denge etkinliğidir. Bazı yönleriyel ipte yürüme etkinliğinden ayrılır.

Kimi zaman internet ortamında, kimi zaman tırmanış bölgelerinde ya da parklarda rastgelmiş olanlarımız ya da ucundan kıyısından biraz bulaşmış olanlarımız vardır aramızda bu “slackline” denen olaya. Ben de 2006 yılında Niğde Aladağlar Mümtaz Çankaya Dağ  Evinin bahçesine Atilla arkadaşımın kurmuş olduğu hat ile başlamış bulundum “slackline” ile haşır neşir olmaya. Bu başlangıcın ardından önceleri kendi imkânlarımızla, birkaç arkadaşımla birlikte parkta bahçede uğraşırken, Erasmus programı ile gittiğim Portekiz’deki tırmanışçı arkadaşlarımın düzenlediği bir şenlikte “highline” ile tanışmam beni bu olayın içine daha da sürükledi ve heyecanımı artırdı. İşte bu heyecanla alıyorum sazı elime ve başlıyorum anlatmaya efendim.
Maalesef ki birçok konuda olduğu gibi bu konuda da yerleşmiş,  genel kullanımda olan bir Türkçe kelime olmaması sanırım sizin de dikkatinizi çekmiştir ve benim gibi bazılarınızın rahatsızlık duymasına da neden oluyor olabilir. Fakat gerek internet ortamında gerekse farklı milletlerden arkadaşlarımla bu konu hakkında yaptığım sohbetlerde gördüm ki tüm dillerde de futbol, basketbol gibi yerleşmiş bir kelime olarak “slackline” kelimesi kullanılmakta. Bu yüzden de gerek bu yazımda gerekse gündelik hayatımda bu kelimeyi kullandığımı belirterek yazıya başlamak istedim.

Öncelikle kelime anlamı olarak da bakacak olursak bize az çok fikir vereceği üzere “slackline” denilen şey gevşek bir hat olarak tanımlanabilir, “slacklining” eylemi de bu gevşek hattın üzerinde yürüme eylemine verilen addır. Kısaca gelişiminden bahsedecek olursak, başlangıcı Amerika’daki Yosemite Vadisinin “Camp 4” denilen kamp bölgesinde yaşayan tırmanışçılara dayanıyor. 70 li yılların ortalarında, vadideki dinlenme günlerinde zaman geçirmek için önceleri park yerindeki gevşek zincirler, korkuluklar ya da iki ağaç arasına gerilmiş iplerde yürümeye başlayan tırmanışçılar, bazılarına göre bir spor olarak bile nitelendirilebilen “slacklining” in temellerini atmışlar. Zaman içerisinde tırmanışçıların slackline’ın dengelerini artırarak tırmanışlarına olumlu olarak yansıdığını ve özellikle ayak bileği ve bacak kasları olmak üzere bütün vücudu çalıştırarak güçlendiren bir eylem olduğunu farketmeleri, bu aktivitenin giderek popülerleşmesini ve zaman içerisinde gelişimini hızlandırmış. İp cambazlarının kullandığı, çok sıkı bir şekilde gerdirilmiş kalın halatları ya da çelik telleri kullanmayan tırmanışçılar için, gevşek tırmanış iplerinde yürümek, karşılaştıkları zorluklar sonrasında yerini düz yüzeye sahip olan ve ayaklarının altında dönüp onları düşürmeyen perlon kullanımına bırakmış… Böylece şimdiki haliyle “slackline”  ortaya çıkmış ve zaman içerisinde farklı tarzlarla çeşitlenmiş.

Kaynak: tirmanis.org

Satınalmak için tıklayın:  %15 inidirim kodu: 2017

http://www.baskimarketi.com/index.php?route=journal2/blog/post&journal_blog_post_id=13

 

Etiketler: slackline

Yorum Yapmak İstermisin?