Yamaç Paraşütü Nasıl Uçar?

tarafından gönderildi. John 04/03/2017 0 Yorum Nedir? ve Nasıl Yapılır?,Spor,

Yamaç Paraşütü Nasıl Uçar?

Yamaçparaşütü rüzgar yardımıyla tamamen şişirildiğinde kanat şeklini alır ve bu yapısı, diğer hava araçlarında olduğu gibi kaldırma gücü oluşturur. Kanat uçuşunu ileri ve aşağı doğru sürdürürken üzerinde hava akımları oluşturur. Burada 3 kuvvet etkilidir; birincisi bizi aşağı doğru çeken yerçekimi kuvveti, ikincisi bizi yukarı doğru çeken kaldırma kuvveti, üçüncüsü ise hareket halindeki kanadın yüzeyinden geçen hava akımına karşı oluşturduğu sürükleme kuvvetidir. 

Hava molekülleri ilk olarak ön kenara çarpar ve kanat çevresinde, altında ve üstünde olmak üzere iki farklı akım oluşturur. Alttan geçen hava akımı alt yüzeye az bir açıyla çarparken kısa bir yol izler ve yüksek basınç alanı (itme) yaratır. Kanat üzerindeki kaldırma kuvvetinin yaklaşık üçte biri bu itmeden dolayı oluşur. Hava akımı üst yüzeyi yalayarak geçerken kamburumsu üst yüzeyden dolayı daha uzun bir yol izler ve akım yukarı doğru saptırılır ve alçak basınç alanı oluşturur. Kanat üzerinden hava akıp geçerken kanadın fiziksel engellemesi nedeniyle kanat aşağı doğru sıkıştırılırken normal hava yukarı doğru iter. Kanadın kaldırma kuvvetinin üçte ikisi de burada oluşur. Kanat üzerinde etkili olan üçüncü kuvvet ise sürüklenmedir. Bizi geriye doğru çekmeye çalışır, kanadın hızını ve etkinliğini azaltır. Bütün bu kuvvetler belli bir dengede ise kanat süzülmesini sürdürür.  

W: Yerçekimi kuvveti D: Sürükleme kuvveti L: Kaldırma kuvveti V: Uçuş hattı üzerindeki ileri hız R: Ağırlığın tersindeki kaldırıcı B: Basınç merkezi kuvvet L/D bileşkeni Aerodin : Kanat profili sabit olan hava araçlarının kanat kesitlerine denir. Aerofoil : Kanat profili sabit olmayan hava araçlarının tahmini kanat kesitlerine denir. Yerçekimi : Ağırlığın aşağı doğru çekilmesine etki eden bir kuvvettir. Basınç Merkezi : Şişmiş kanatın hareketinden dolayı farklı bölgelerinde farklı oranlarda kaldırma kuvveti oluştururlar. Basınç merkezi kaldırmanın etkili olabileceği teorik denge merkezidir.

Design by Ersin Şen

Burçlar T-shirtleini satınalmak için aşağıdaki linke tıklayınız %15 indirim kodunuz : 2017

http://www.baskimarketi.com/index.php?route=product/product&path=207_215_230&product_id=485

Yorum Yapmak İstermisin?